T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
YALOVA / MERKEZ - Bahçelievler İlkokulu

Haberler

Ekm

Cumhuriyet Bayramı her yıl 29 Ekim’de ulusça, coşkuyla, kıvançla, onurla kutladığımız en büyük milli bayramımızdır. 29 Ekim’de her yıl yurdumuzun hemen her yerinde, dış temsilciliklerimizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde törenler, fener alayları düzenlenerek, çeşitli sanatsal, kültürel etkinliklerle kutlanır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türk milleti için çok önemli ve değerli bir gündür. Çünkü bugünde, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet kurulmuş ve yurttaşlarımız Cumhuriyet yönetimiyle birlikte esasen özünde var olan özgürlük ve eşitlik gibi en temel insan haklarından olan evrensel değerlere kavuşmuş, bu değerleri özümseyerek yaşam biçimine dönüştürmüş, çağdaş bir yapıda yaşamını sürdürmeye başlamıştır. Cumhuriyet bir halk yönetimi şeklidir. Cumhuriyet yönetiminde egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir. Yüce Atatürk’ün ifade ettiği gibi: “Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir.” Atatürk bu sözüyle, Türk ulusuna yakışan yönetimin Cumhuriyet olduğunu belirtmiştir. Çünkü Cumhuriyet bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik gibi kavramları içinde barındırır. Bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik Türk ulusunun önem verdiği unsurlar olduğu için, Türk ulusu ancak bir Cumhuriyet yönetim şekliyle yönetilebilir. 

Ekm

Bahçelievler İlkokulu Okul Temsilci Seçimleri Demokrasi Ortamında Gerçekleştirildi. öğrencilerimizin demokratik haklarından biri olan oy verme ve kendilerini temsil edecek üyeleri seçme becerilerini geliştirmek ve desteklemek açısından önemli olduğuna inanıyoruz.Çekişmeli geçen seçimlerde 4A sınıfı öğrencisi BETÜL AVCI Okul Temsilcisi oldu. Kendisini tebrik ederiz.

Ekm

3A Sınıfı öğrencilerimizin LÖSEV´ e yardım kampanyası

Ekm

4D Öğrencilerimizin  diğer illerdeki ihtiyaç sahibi öğrencilere  yardım kampanyası

Ekm

 Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir hayat sürmenin ön şartıdır. Doğal besinler, insanın vücudu için gerekli olan bütün besin değerlerini içlerinde barındırırlar. Bu nedenle doğru zamanda doğru doğal besinleri yeterli miktarda tüketmek sağlıklı beslenmeye örnek olacaktır.

Ekm

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi

Ekm

MEB´den  ilkokul öğrencilerine trafik eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığının  ilkokula devam eden öğrencilere trafik, çevre dersi ve trafik adabı konularında eğitim veriliyor.

Ekm

Küresel El Yıkama Günü beş kıtada 70’i aşkın ülkede 15 Ekim 2008’den beri kutlanmaktadır. Burada amaç, tüm dünyada milyonlarca kişiyi ellerini sabunla yıkamaya özendirmektir. Ellerin sabunla yıkanması, ishal ve grip gibi hastalıkları önlemenin en etkili ve masrafsız yollarından birisidir.  Bu iki hastalık, her yıl yaklaşık 3.5 milyon çocuk ölümüne yol açıyor. 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2008’i Uluslararası Sanitasyon Yılı (USY) ilan etmişti. Küresel El Yıkama Günü, USY’nin gelişkin sanitasyon ve hijyen uygulamaları çağrısını pekiştirici bir yön taşımaktadır. 

Çocuklar, etkili sanitasyon imkânlarının olmayışı ve yetersiz hijyenin yol açtığı hastalıklara son derece açık durumdadır. Dünyada her gün 5 yaşından küçük 5 binden fazla çocuk ishal yüzünden ölmektedir. İshale yol açan ise, kısmen, temiz olmayan su, temel sanitasyon olanaklarının bulunmaması ve yetersiz hijyendir. 

Küresel El Yıkama Günü çocuklara ve okullara odaklanmıştır. Okullarında daha gelişkin hijyen uygulamalarını öğrendikten sonra, çocuklar bu mesajları evlerine taşıyarak değişimin özneleri olarak hareket edebilirler. Afganistan’dan Peru’ya kadar, çocuklar, öğretmenler ve ana babalar, ünlü kişiler, hükümet görevlileri, sivil toplum üyeleri ve özel sektörle birlikte ellerin sabunla yıkanması konusunda duyarlılık geliştirilmesi için çalışacaklardır. 

Ekm

Turkiye ,Kanada ve Peru tarafindan yapılan girisimler sonucunda , kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onlarin insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla 2012 de BM Tarafından 11 Ekim ,´Dünya Kız Çocukları Günü ´ olarak ilan edildi. Bu günün anlamina uygun olarak farkındalık oluşturmak amacıyla Sosyal Uyum Projesi Kapsamındaki kiz çocuklarımıza Havacılık Kulübü Derneği işbirliği ile Yamaç Paraşütü Eğitimi yapıldı. Egitimden sonra Yalova Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Il Müdürümüz Sn Faruk Uysal ´ın katılımıyla Proje Koordinatörü Merve Alver ´in organizasyonu ile Havacılık Kulübü Derneği Nuri Baş ve Mustafa Yumuk hocamizin liderliğinde çocuklarımıza Paraşütle uçma deneyimini yaşattik. GÜÇLÜ KIZLAR GÜÇLÜ YARINLAR
    NK

Ekm

Bahçelievler İlkokulu Beslenme Dostu Okul sertifikası, Temizlik ve Hijyen Beyaz Bayrak ve Sosyal Okul Bayrağı almıştır.

Ekm

Hayvan Hakları Bildirgesi
15 Ekim 1978´de Paris UNESCO evinde ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi
1.       Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.
2.       Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan , öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez.Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma, ve korunma hakları vardır.
3.       Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.
4.       Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.
5.       Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.
6.       İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.
7.       Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
8.       Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.
9.       Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.
10.    Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.
11.    Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.
12.    Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.
13.    Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.
14.   Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır.Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla 

Ekm

Sosyal Uyum Projesi Kapsamında Bahçelievler Okulunda Öğrenim Gören Yabancı Uyruklu Çocuklar Proje Kapsamına Alındı.

Bakanlığımız ve UNICEF tarafından yürütülen, proje koordinatörlüğünü İl Müdürlüğümüzde görevli Çocuk Gelişimci Merve ALVER ve BOCCE Antrenörü Didem ELİAÇIK tarafından yürütülen Sosyal Uyum Projesi ile ilimizde yaşayan yabancı uyruklu çocukların akran eğitim ve aracılığı ile farkındalık kazandırmak ve iki kültür arasındaki karşılıklı anlayış ve hoşgörünün kazandırılması amaçlanmaktadır.

İlimizde Bahçelievler Okulu Sosyal Uyum Projesi için pilot okul olarak belirlenerek bu okulda öğrenim gören 10 yabancı uyruklu çocuk proje kapsamına alındı. Buna istinaden çocuklara çocuk tanıma formu uygulanarak çocukların güçlü ve zayıf tarafları tespit edildi. Çocukların sosyal, kültürel, spor ve sanatsal yönde desteklenmeleri amaçlandı. Bu bağlamda projeye destek olacak paydaş kurumlarla görüşmeler yapıldı. Mülteciler derneği ile görüşülerek proje tanıtımı yapılmış ve tercüman desteği alınacağı belirlendi.

Sosyal Uyum Projesinde Bahçelievler Okulunda eğitim gören yabancı uyruklu çocuklara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile UNICEF tarafından hazırlanan çantalar ve kırtasiye malzemeleri çocuklara ulaştırıldı.

Safalı Yılmaz Tüzünataç çocuk kütüphanesi  yetkilileri ile görüşme yapılıp Sosyal Uyum Projesi tanıtımı yapılmış ve çocukların çocuk kütüphanesine kayıtları için gerekli çalışmalar yapılmıştır.
 

Eyl

2018-2019 eğitim öğretim dönemine başladık mutluyuz.

May

Okulumuz yıl sonu gösterileriyle kutlanıyor.

May

Okulumuzun Pilav günü